میوه خشک را چگونه نگهداری کنیم؟

نگهداری از میوه خشک

درحالی‌که میوه‌ها دارای خواص ویژه‌ای هستند، اما متأسفانه نمی‌توان در همه فصول از آنها بهره‌برداری کرد. هر میوه فصل خاص خودش را دارد و این ممکن است محدودیتی برای استفاده از آن در فصول دیگر به وجود آورد. یکی از راه‌حل‌هایی که برای استفاده از میوه‌ها در تمام فصول وجود دارد، خشک‌کردن آنهاست. با این کار، میوه‌های تازه را می‌توان به‌صورت خشک شده و بدون هیچ‌گونه افزودنی نگهداری کرد. اما نکته مهمی که در این روش باید رعایت کرد، نگهداری صحیح این میوه‌های خشک شده است. در این مورد، محیط نگهداری بسیار مهم است و بهتر است میوه‌های خشک را در مکانی خنک و خشک نگهداری کرد تا حشرات به آنها حمله نکنند.

میوه خشک را چگونه نگهداری کنیم؟
میوه خشک

نگهداری میوه خشک در خانه

بعضی افراد فکر می‌کنند که میوه‌ها بعد از خشک‌شدن دیگر در یک فضای خشک و مرطوب خراب نمی‌شوند، اما این یک تصویر کاملاً غلط است. میوه خشک به دلیل وجود رطوبت باقی‌مانده بعد از خشک‌شدن احتمال این را دارد که در یک فضای باز بعد از چند روز کپک بزند، پس باید در همان ابتدای کار  میزان رطوبت باقی‌مانده میوه هنگام خشک‌کردن در نظر گرفته شود، و میوه را در جای مناسب نگهداری کرد.

بهترین جا برای نگهداری از میوه خشک داخل یخچال و یک فضای تاریک است. البته این را هم در نظر بگیرید که وقتی میوه خشک را داخل یخچال قرار می‌دهید حتماً داخل ظرف درب بسته یا پاکت‌های مخصوص، باشد.  در این صورت آلودگی فضای سرد یخچال را به خودش نمی‌گیرد و ماندگاری بیشتری دارد و از برخی از حشرات در امان است. در ادامه، به بررسی شیوه‌های مختلف نگهداری از میوه خشک پرداخته شده است.

نگهداری در ظروف هوابند (وکیوم)

ظروف هوابند یا محافظ هوا برای نگهداری میوه خشک بسیار مناسب هستند. این ظروف از جنس پلاستیکی ساخته شده و دارای درب هستند که به یک اجزای خاص مجهز شده‌اند که باز شدن درب را به حداقل می‌رساند. این بسته‌ها با ایجاد فضای خلاء در داخل ظروف، هوا و رطوبت را از داخل ظرف بیرون نگه داشته و مانع ورود هوا و رطوبت خارجی می‌شوند. در نتیجه، میوه‌های خشک درون این ظروف به مدت طولانی‌تری تازگی خود را حفظ می‌کنند.

برای نگهداری در ظروف هوابند، ابتدا مطمئن شوید که میوه‌های خشک کاملاً خشک شده‌اند. سپس، ظرف را باز کرده و میوه‌های خشک را داخل آن قرار دهید. در نهایت، درب ظرف را ببندید. بهتر است این ظروف را در محل خشک و خنک نگه دارید و هرگز آنها را در محیط مرطوب قرار ندهید.

نگهداری در ظروف شیشه‌ای

در این شیوه، میوه خشک را در ظروف شیشه‌ای قرار می‌دهید و در محیط خشک و خنک نگه می‌دارید. قراردادن میوه خشک در ظروف شیشه‌ای، از خطر آلودگی به عفونت و حشرات جلوگیری می‌کند و به‌راحتی قابل‌حمل است.

بیشتر بخوانید
انجیر خشک، خواص و راهنمای خرید آن

نگهداری در فریزر

اگر شما قصد نگهداری از میوه خشک برای مدت‌زمان طولانی را دارید، می‌توانید آن را در فریزر نگه دارید. در این حالت، باید میوه خشک را در ظروف مناسب و هوابند قرار داده و در فریزر نگهداری کنید. برای استفاده، باید آن را قبل از استفاده از فریزر در محیط خارج از فریزر به دمای اتاق قرار داده و به طور آهسته به دمای اتاق بازگردانید.

مدت زمان نگهداری میوه خشک در فریزر

میوه خشک باید در محیط خشک و خنک نگهداری شود تا به مدت طولانی سالم بماند. در این محیط، میوه خشک ممکن است به مدت 6 تا 12 ماه نگهداری شود.

اما در مورد نگهداری میوه خشک در فریزر باید گفت که عموماً نیازی به نگهداری میوه خشک در فریزر نیست و باید در دمای معمول اتاق و در جای خشک نگهداری شود. بااین‌حال، اگر شما می‌خواهید میوه خشک را برای مدت‌زمان بیشتری نگهداری کنید، می‌توانید آن را در فریزر نگهداری کنید. در این صورت، میوه خشک 12 تا 18 ماه در فریزر می‌تواند نگهداری شود.

درهرصورت، باید مراقب باشید که میوه خشک خود را در ظروف محکم و مناسب قرار دهید و هوای داخل آن را از رطوبت و هواهای سرد و گرم حفظ کنید. همچنین برای جلوگیری از شکستن و خردشدن میوه خشک، بهتر است آن را در جایی ایمن و مناسب نگهداری کنید.

نگهداری در کیسه‌های نایلونی

شیوه دیگری برای نگهداری از میوه خشک، استفاده از کیسه‌های نایلونی است. در این روش، میوه خشک را در کیسه‌های نایلونی بسته و به‌صورت هوابند نگه می‌دارید. در این روش، باید از شرایط محیطی مثل نور، رطوبت و حرارت برای جلوگیری از خرابی میوه خشک برای طولانی‌مدت بدون هیچ‌گونه تغییری، جلوگیری شود.

بهترین دمای نگهداری میوه‌های خشک

برای نگهداری میوه های خشک بهتر است آن را نزدیک به دمای صفر نگهداری کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر میوه ها خوب خشک نشده باشند، این امکان وجود دارد که مقدار رطوبت باقی مانده در آن باعث کپک زدگی شود. بنابراین توصیه می شود که میوه ها را کاملا خشک کنید و در مکانی خشک و خنک قرار دهید. همچنین بهتر است در فضای باز آنها را قرا ندهید که از هجوم حشرات و آلودگی های احتمالی نیز محفوظ باشند.

پس اگر میوه خشک را از بیرون تهیه کرده اید بهترین مکان برای نگهداری آن یخچال خواهد بود. یخچال باعث افزایش زمان نگهداری میوه خشک تا یک سال می شود و در این زمان نیز بر کیفیت و طعم و عطر میوه خشک ها تغییری ایجاد نخواهد کرد.

نکات مهم نگهداری از میوه‌های خشک

یک نکته مهم دیگر این که هیچ‌وقت میوه خشک را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید؛ چون باعث تغییر در طعم و رنگ میوه خشک خواهد شد.  بنابراین بهتر است میوه‌های خشک را در جای تاریک نگهداری کنید.

درست است که یخچال و مکان‌های تاریک بهترین مکان برای نگهداری از میوه  خشک‌ها هستند؛ اما باز هم ممکن است نتوانند به‌خوبی از آنها در برابر هوای آزاد و اکسیژن حفاظت کنند؛ بنابراین، نکته بعدی لزوم استفاده از بسته‌بندی‌های وکیوم یا ظروف درب بسته برای میوه خشک‌ها است. بهتر است برای نگهداری درست از میوه خشک و حفظ کیفیت و عطروطعم آن، از بسته‌بندی‌های وکیوم و ظروف درب بسته و یا پاکت‌ها استفاده کنید.

میوه خشک را چگونه نگهداری کنیم؟
انواع میوه خشک

نکته دیگر در خصوص نگهداری درست از میوه‌های خشک، جلوگیری از آلوده‌شدن میوه‌های خشک است. این محصولات به‌راحتی آلوده شده و می‌توانند منبع حشرات موذی و باکتری‌ها باشند. همچنین میوه‌های خشک تازه ممکن است باعث تعریق و در نتیجه ایجاد رطوبت شوند که  این اصلاً خوب نیست. پس بهتر است میوه‌های تازه و خشک شده را برای مدتی در ظرف‌های باز قرار دهید تا رطوبت آنها تبخیر شود. برای جلوگیری از ورود حشرات نیز می‌توان روی آنها را با پارچه‌های توری پوشاند. دقت کنید که پلاستیک و یا ظرف انتخابی برای نگهداری میوه خشک، باید کاملاً تمیز و خشک باشد.

  • جلوگیری از تماس مستقیم با نور خورشید و یا مستقیماً از چراغ‌های برقی، چون نور خورشید و نور الکتریکی می‌تواند باعث اکسیداسیون و تغییر رنگ میوه خشک شود.
  • جلوگیری از تماس مستقیم با رطوبت، به‌عنوان‌مثال، نگه‌داشتن میوه خشک در مکانی با رطوبت بالا.
  • جلوگیری از تماس با هوا، برای جلوگیری از اکسیداسیون و تغییر رنگ و مزه میوه خشک.
بیشتر بخوانید
آیا می‌دانستید آجیل‌ها و خشکبار روغنی چه تأثیراتی بر سلامت قلب دارند؟

طول عمر میوه‌های خشک شده چقدر است؟

طول عمر میوه های خشک معمولا بین چهار ماه الی یک سال است. اما از آن جایی که میوه های خشک شده مستعد آلودگی هستند، توصیه میشود که تا جای ممکن میوه های خشک شده را در کمترین زمان مصرف کنید. برای خرید انواع میوه خشک بالاترین کیفیت می توانید از طریق سایت آجیل و خشکبا ر روغنی  اقدام نمایید.

روش های مناسب خشک کردن میوه

راه حل های متفاوتی برای خشک کردن میوه ها و جلوگیری از فساد آنها وجود دارد. بسیاری از افراد این کار را در خانه نیز انجام میدهند. در ادامه به 5 روش برای خشک کردن میوه در خانه را بررسی خواهیم کرد.

فرایند خشک کردن در اصل روشی مناسب رای حفظ کردن طعم میوه است. گاهی اوقات میوه خشک  نسبت به نوع تازه آن به دلیل طعم بهتر برتریت دارد. برخی میوه ها در برخی از فصول سال فراوان تر از دیگر میوه ها هستند و در صورت تمایل به استفاده از میوه ها در تمام فصول سال لازم است میوه ها را خشک کرده و از آن استفاده کنیم.

میوه خشک را چگونه نگهداری کنیم؟
روش نگهداری میوه خشک

روش خشک کردن میوه ها بهترین راه برای خراب نشدن میوه های اضافیست، میوه خشک ترد و شیرین است و مواد مغذی آن چندان تفاوتی با میوه تازه ندارد. از میوه خشک میتوان به عنوان یک میان وعده سالم استفاده کرد. شما برای مصرف انواع میوه ها هم میتوانید از فروشگاه های معتبر به صورت بسته بندی خریداری کنید. و هم میتواند میوه های اضافی خود را به میوه خشک تبدیل کنید. با چند روش می توانید در خانه به خشک کردن میوه بپردازید.

خشک کردن میوه در آفتاب

معمول ترین  و ابتدایی ترین روش برای خشک کردن میوه ها، استفاده از آفتاب است. در این روش میوه را نصف یا خرد کرده و به مدت چند روز در فضای بیرون و در معرض آفتاب قرار می دهند. خشک کردن میوه در زیر نور آفتاب معایبی نیز دارد؛ ممکن است میوه در حال خشک شدن تحت تأثیر آلودگی ها قرار بگیرد. همچنین ممکن است با مشکلاتی همچون مدت زمان زیاد برای خشک شدن و نیاز به مکانی بزرگ رو به رو باشید‌.

بیشتر بخوانید
روش نگهداری از گز خوش طعم

خشک کردن میوه در فر

یکی دیگر از روشهای خشک کردن میوه، خشک کردن با جریان هوا می باشد که ترکیبی از جریان هوا و حرارت کم است، این کار معمولا در فر انجام می شود. خشک کردن با فر بهترین روشی است که می توانید استفاده کنید زیرا شکر یا ماده افزودنی دیگری را به آن نمی افزایید و تنها چندین ساعت زمان برای انجام این کار نیاز دارید. فایده انجام این کار در خانه آن است که در نتیجه کار خود کنترل دارید و میوه ها را به هر اندازه و شکلی که مایل باشید خشک می کنید. کیفیت میوه های خشک به اندازه میوه ها و مدت زمان خشک کردن آن بستگی دارد.

روش سرخ کردن برای خشک کردن میوه

روش سرخ کردن یکی دیگر از بهترین روشها برای خشک کردن میوه های پرنشاسته و کم رطوبتی مثل موز است.

خشک کردن با شکر

روش خشک خشک کردن با شکر یکی از روشهای دیگر خشک کردن میوه است که با خیساندن یا جوشاندن میوه در شیره شکری انجام می شود.

میوه خشک را چگونه نگهداری کنیم؟
روش خشک کردن میوه

دستگاه میوه خشک کن 

استفاده از دستگاه میوه خشک کنی سبب می شود آب میوه به صورت خیلی آرام و آهسته و با حرارت خیلی کم تبخیر شود. اکثر این دستگاه های میوه خشک کن در کف خود المنت برقی مشبک دارند که روی انها هواکش قرار دارد. نسبت به نوع میوه و دستگاه میوه خشک کن 24 ساعت برای خشک شدن کامل میوه وقت لازم است. اگر قصد خشک کردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات را دارید استفاده از دستگاه های میوه خشک کن یکی از بهترین گزینه ها است.

مصرف میوه های خشک چه فوایدی دارد؟

میوه خشک سرشار از عناصر معدنی فیبر و آنتی اکسیدان بوده و بسیار مقوی است؛ بنابراین، یک وعده میوه خشک می تواند درصد زیادی از از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند فولات، کلسیم، آهن و پتاسیم را تأمین کند. میوه خشک به طور کلی حاوی مقدار زیادی فیبر است و منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها، به ویژه پلی فنول ها می باشد. همچنین مصرف میوه خشک با افزایش دریافت مواد مغذی و کاهش خطر چاقی ارتباط دارد.

سخن آخر

در این مطلب  از سایت آجیل و خشکبار روغنی درباره نحوه نگهداری میوه خشک صحبت کردیم. گفتیم که رطوبت،‌ دما و نوع نگهداری از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در عمر میوه خشک است. نوع بسته‌بندی آن نیز یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در کیفیت و مدت زمان نگهداری میوه خشک است. خوشحالیم که این مطلب را خواندید و امیدواریم مفید واقع شود.

zahrarezayi
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *