آشنایی با نحوه خشک کردن انجیر

خشک کردن انجیر

میوه انجیر یکی از اولین میوه هایی است که باید کشت آن انجام شود. این میوه یک میان وعده سالم است و همچنین این میوه دارای مقدار بسیاری فیبر رژیمی است. اما وقتی نحوه خشک کردن انجیر مهم ترین مسئله است، مواد مغذی آن چندین مدت حفظ خواهد شد. میتوان از خواص درمانی آن استفاده کرد اما میتوان انجیر را جایگزین قند قرار داد و همچنین کمک زیادی به سلامتی می کند، برای اطلاعات بیشتر از نحوه خشک کردن انجیر با آجیل و خشکبار روغنی همراه باشید.

خشک کردن انجیر

چه نوع انجیری برای خشک کردن مناسب است؟

وقتی صحبت از نحوه خشک کردن انجیر محصول به میان می آید در واقع نوع انجیر هم مهم می شود. بهترین نوع از انجیر برای خشک کردن انجیر استهبانات هست. و این نوع انجیر خوش رنگ، شیرین و به رنگ زرد است. نکاتی در هنگام خرید انجیر وجود دارد که باید حتما دقت داشته باشید از جمله: پوست آن تا حدودی نرم و تازه باشد، مزه آن ترش نباشد و اگر این گونه نباشد میوه نارس است. البته اگر میوه انجیر بیش از حد نارس باشد باعث افت کیفیت محصول می شود.

نحوه خشک کردن انجیر در خانه:

اشیاء های مورد نیاز:

 • پارچه توری
 • چاقو کوچک
 • قفسه سیمی

مراحل نحوه خشک کردن انجیر در خانه:

 1. در مرحله اول باید انجیر را به تمیزی بشورید تا خاک های روی آن شسته شودو کاملا تمیز باشد.
 2. در دومین مرحله ساقه ی انجیر را با چاقو برش دهید و اگر لکه ای داشت را را با چاقو بردارید.
 3. در این مرحله این میوه را از قسمت بالا به پایین به دو قسمت تقسیم کنید.
 4. در چهارمین مرحله یک پارچه توری را با یک قفسه سیمی که بزرگ باشد تا بتواند تمامی انجیر ها را پوشش دهد را در جلوی نور خورشید قرار دهید.
 5. اما در این مرحله انجیر ها را با دقت در یک خط بگذارید ولی از لمس زیاد آن خودداری کنید.
 6. در ششمین قدم باید برای جلوگیری از حشرات کوچک یک پارچه توری روی انجیر ها بکشید.
 7. اما در مرحله آخر باید دو روز صبر کنید تا کامل خشک شود ولی هر صبح سری به آن بزنید، بعد از دو روز انجیر باید نرم قابل انعطاف باشد اما هنگام فشار دادن خشک باشد.
بیشتر بخوانید
چگونه از مغز گردو نگهداری کنیم تا سالم بماند

نحوه خشک کردن انجیر در آفتاب با روش سنتی:

اگر شرایط فراهم باشد یعنی شرایط محیطی مناسب باشد، میتوان با نور خورشید خشک کرد. در اولین قدم باید انجیر ها را در یک تور مشبک و در یک جهت بچینید و برای چند مدت در معرض خورشید قرار بدهید. و با یک تور نازک انجیر ها را بپوشانید تا در معرض حشرات و خاک نباشد. اگر صبح زود آن ها را چک می کنید اگر انجیر خشک شده باشد جمع کنید چون گرما باعث نرم شدن انجیر می شود.

یک روش دیگر که از سنتی ترین روش ها است این است که انجیر ها را از نخ رد کنید. تقریبا به شکل تسبیح باشد و در معرض خورشید آن را آویزان کنید و یک نکته مهم میتوانید قبل خشک کردن به آن کمی آرد بزنید.

نحوه خشک کردن انجیر در فر و اجاق گاز:

ابتدا بگذارید فر از قبل گرم کنید و بر روی 60 درجه سانتی گراد قرار دهید. در قدم دوم این میوه را روی صفحه ی مشبک بگذارید و در داخل فر قرار دهید. اما در فر را کمی باز بگذارید تا رطوبت  انجیر خارج بشود. اما توجه داشته باشید در جه فر از 135 بیشتر نباشد. اگر شرایط اینطور نباشد انجیر پخته می شود. و انجیر باید داخل فر را چک کنید و انجیر ها را بچرخانید.

اما مدت زمان کافی برای نمیه خشک ماندن انجیر حدود 12 تا 18 ساعت است. اگر انجیر تازه باشد 36ساعت نیاز است، و میوه انجیر زمانی کامل خشک می شود که آب درون میوه خشک شود و حالت چروکیدگی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بهترین آجیل برای دیابت چیست؟و چرا

نحوه خشک کردن انجیر در کارخانه:

برای خشک کردن میوه انجیر در کارخانه جات از مواد خشک کننده استفاده می شود. اکثر مراحل و فرآیند های خشک کردن میوه انجیر استفاده از هوای داغ است. با کریستاله کردن مواد غذایی، خشک کن هوایی، میوه را به شکل اولیه خشک می کنند.

فواید انجیر خشک:

 1. درمان نفخ و باد معده
 2. مقوی و انرژی زا
 3. کالری زیاد
 4. منبع آهن برای افراد کم خون
 5. رفع یبوست و کنترل فشار خون
 6. رفع و جلوگیری از پوکی استخوان
 7. جلو گیری از ریزش مو
 8. ضد سرطان
 9. دارای مواد معدنی :آهن، پتاسیم و کلسیم
 10. سرشار از ویتامین ب 6
 11. جلوگیری از تهوع بارداری
 12. افزایش شیر

سخن پایانی:

انجیر یکی از مقوی ترین میوه ها است اما وقتی این میوه خشک می شود تاثیر آن 5 برابر میوه تازه می شود. اما طرز درست خشک کردن این میوه می تواند در مقوی بودن آن نیز نقش بسزایی داشته باشد. آجیل و خشکبار روغنی در کنار ارائه محصولات با کیفیت و تمیز سعی دارد نیز اطلاعات درستی در اختیار شما عزیزان قرار دهد، ممنون از همراهی شما ما همیشه در کنار تان هستیم.

nasrinrezanejhad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *