آرد نخودچی دو آتیشه و طرز تهیه آن

آرد نخودچی دو آتیشه و طرز تهیه آن

در برخی غذاها، از آرد نخودچی دو آتیشه به علت طعمی که به غذا می دهد و خاصیت زیادی دارد استفاده می شود. این آرد همانطور که از نامش پیداست از نخود تهیه می گردد. یکی از مواد اولیه غذاهای هندی، پاکستانی و بنگلادشی این آرد است. همچنین از آن به عنوان ماسک صورت نیز استفاده می شود. مراحل درست کردن آن آسان بوده و به راحتی می توانید آن را درست کرده و در غذاهای خود به کار ببرید.

اگر می خواهید با نحوه تهیه آن آشنا شوید و در خانه، خودتان آرد خود چی بوداده درست کنید با ادامه مقاله همراه باشید. 

فهرست مقالات

 • مواد لازم
 • طرز تهیه آرد نخودچی دو آتیشه
 • طرز تهیه آرد نخودچی خام
 • از آرد نخودچی در چه چیزهایی استفاده می شود؟

مواد لازم

 • نخودچی یا نخود پخته و خشک شده
 • ظرف شیشه ای
 • آسیاب قهوه یا غذاساز

طرز تهیه آرد نخودچی دو آتیشه

بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا به جای این فرآیند پخت و خشک کردن نخود را خودشان انجام دهند، از بیرون خریداری کنند. اما پیشنهاد ما این است که خودتان آن را درست کنید. زیرا از نظر بهداشتی خودتان بهتر این کار را انجام خواهید داد و دیگر نگران کهنه یا خراب و بی کیفیت بودن آرد نخواهید بود. مراحل تهیه آرد نخودچی به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید
چگونه پسته خام را شور کنیم؟

https://roghaninuts.com/product/%d9%86%d8%ae%d9%88%d8%af-%d8%af%d9%88-%d8%a2%d8%aa%d8%b4%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86%d9%85%da%a9/

قدم اول

اولین مرحله برای درست کردن آرد نخودچی دو آتیشه خانه، به هر مقداری که دوست دارید نخود ریز و تازه تهیه کنید. سپس دو روز در آب خیس کنید تا نفخ آن از بین برود. در این زمان، هر روز سه الی چهار بار آب آن را عوض کنید. بعد از اینکه نفخ نخودها گرفتید نوبت به پخت آن می رسد. شما باید نخودها را بشویید و درون یک ظرف بزرگ همراه آب بگذارید تا بپزد. بعد از پخت و پوست دهی، آن را آبکشی کرده و بگذارید سرد شود. تمامی نخودها را درون یک دستمال بریزید و اجازه دهید تا به مدت 20 دقیقه بماند و آب آن گرفته شود.

اگر دوست ندارید زیاد خودتان را اذیت کنید می توانید نخودچی پوست کَنده را از بازار تهیه کرده و مرحله دوم را انجام دهید.

قدم دوم

دومین مرحله از تهیه آرد نخودچی دو آتیشه این است که تمامی نخودها را درون یک فویل آلومینیومی یا قفسه فر بریزید. و با روغن مایع یا زیتون، مقداری و نمک و ادویه مانند: پودر کاری، پودر پاپریکا یا پودر لیمو مخلوط کنید (البته در دستور اصلی این آرد از ادویه استفاده نشده و به کار بردن آن سلیقه ای است). بگذارید فر با دمای 210 درجه سانتی گراد گرم شود سپس نخودها را به مدت 10 دقیقه درون فر قرار دهید تا بپزند. سپس فویل را باز کنید نخودها را بار دیگر باهم مخلوط کنید و دوباره به مدت 10 دقیقه بگذارید تا مراحل خود را بگذراند. بعد از سپری شدن زمان تعیین شده، نخودها کاملاً برشته و طلایی می شوند.

نخود دو آتشه شور

قدم سوم

تمامی نخودهای برشته را درون دستگاه آسیاب بریزید. دور آسیاب را در آخرین حد ممکن خود قرار دهید و به مدت 3 دقیقه بگذارید تا به پودر کردن نخودها ادامه دهد.

بیشتر بخوانید
فواید معجزه آسای خرما

قدم چهارم

وقتی که نخودها کاملاً پودر شدند نوبت آن است که به آرد نخودچی دو آتیشه تبدیل شوند. برای این کار ابتدا پودر نخود را از یک صافی رد کنید تا صاف و یکدست شوند. اگر با تکه های درشت باقی مانده نخود روبه رو شدید آن ها را دوباره به درون آسیاب بریزید تا پودر شوند.

قدم پنجم

در ظرف شیشه ای تمیز آرد نخودچی دو آتیشه را بریزید و در جای خشک و خنک مانند یخچال قرار دهید. اگر در جای گرم بگذارید یا در مدت زمان کمی استفاده نکنید ممکن است فاسد شود.

طرز تهیه آرد نخودچی خام

 • طبق مرحله اول که در مطلب بالا توضیح دادیم اگر دوست دارید تا نخودچی را در خانه خودتان درست کنید مثل روش اول عمل کنید. اگر درست کردن آن برای شما سخت است می توانید از بیرون نخودچی را تهیه کنید.
 • نخودهای آماده را درون آسیاب بریزید و به مدت 3 دقیقه با دور کامل دستگاه، نخودچی ها را پودر کنید.
 • سپس درون صافی بریزید و آرد را الک کنید تا کاملاً صاف و یکدست شود و تکه های درشت نخود درون آن نباشد.
 • در صورت وجود تکه های درشت، مجدداً آن ها را آسیاب کرده و الک کنید.
 • آرد نخودچی خام را درون شیشه تمیز بریزید و مانند آرد نخودچی دو آتیشه در جای خشک و خنک نگهداری کنید. این آردها به مدت 6 هفته قابل استفاده و مصرف هستند.

از آرد نخودچی در چه چیزهایی استفاده می شود؟

 • نخودچی خام و بوداده را اغلب برای تهیه انواع خوراک گیاهی مانند: کله گنجشکی، کوفته گیاهی، شامی سویا، کتلت، فلافل، سوپ، املت، خورش ها و غذا های هندی مانند پاکورا استفاده می شود.
 • به عنوان جایگزین آرد سفید و آرد گندم برای تهیه انواع نان، شیرینی، کیک، کلوچه، پنکیک، رنگینک و حلوا به کار می رود.
 • برای تهیه انواع ماسک صورت به کار می رود.
 • افرادی که گیاهخوار هستند، از این آرد به عنوان جایگزین تخم مرغ برای تهیه انواع غذاها می توان به کار برد.
 • در انواع وعده های غذایی ورزشکاران نیز استفاده می شود.

شیرینی نخودچی مخصوص روغنی

سخن پایانی

همانطور که گفتیم تهیه نخودچی و آرد آن در خانه کمی سخت است اما تهیه آن به صورت بهداشتی در خانه بهترین کار است. از این آرد می توانید در غذاهای خود استفاده کنید و از طعمی که به غذا می دهد لذت ببرید. نخودچی از قدیمی ترین حبوبات و آجیل به شمار می رود و نحوه پیدایش آن نیز از خاورمیانه بوده است. بنابراین چنین قدمتی برای آرد نخودچی بو داده، نشان دهنده استفاده از آن در تمدن های دور را نشان میدهد.

بیشتر بخوانید
جالب ترین فواید چای به

 

zahrarezayi
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *