بهترین آجیل برای دیابت چیست؟

بهترین آجیل برای دیابت چیست؟

همان‌طور که می‌دانید سبک زندگی تأثیر قابل‌توجهی بر دیابت نوع 2 دارد و رژیم غذایی نقش اصلی این سبک زندگی را ایفا می‌کند. آجیل منبع خوبی از تغذیه است و طیف وسیعی از فواید سلامتی را به همراه دارد، بااین‌حال، برخی از آجیل‌ها برای افراد مبتلا به دیابت بهتر از سایرین هستند. در این مقاله از سایت آجیل و خشکبار روغنی، توضیح می‌دهیم که چرا آجیل می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد و پنج مورد از بهترین آجیل‌ها را برای گنجاندن در یک رژیم غذایی سالم بررسی می‌کنیم.

دیابت چیست؟

دیابت بیماری است که زمانی رخ می‌دهد که گلوکز خون شما که قند خون نیز نامیده می‌شود، بسیار بالا باشد. در واقع گلوکز خون منبع اصلی انرژی شماست و از غذایی که می‌خورید به دست می‌آید. شما غذایی را برای انرژی‌گرفتن از آن می‌خورید، انسولین، هورمونی است که توسط لوزالمعده ساخته می‌شود، این هورمون به گلوکز غذا کمک می‌کند که به سلول‌های شما برسد و برای انرژی استفاده شود.

بهترین آجیل برای دیابت

تا اینجای بحث و فرایند هضم و جذب غذا برای تأمین انرژی را متوجه شدید، اما گاهی اوقات بدن شما انسولین کافی یا هیچ انسولینی تولید نمی‌کند یا به‌خوبی از انسولین استفاده نمی‌کند. پس گلوکز در خون شما باقی می‌ماند و به سلول‌های شما نمی‌رسد.

باگذشت زمان، داشتن بیش از حد گلوکز در خون می‌تواند باعث مشکلات سلامتی و بیماری دیابت شود. اگرچه دیابت هیچ درمانی ندارد، اما شما می‌توانید برای مدیریت دیابت و حفظ سلامت خود اقداماتی انجام دهید.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند؟

ما در مورد دیابت نوع یک که وابسته به انسولین است صبحت نمی‌کنیم، در واقع چیزی که برای ما مهم است دیابت نوع دو که شایع‌ترین نوع دیابت است. اگر 45 سال یا بیشتر دارید، سابقه خانوادگی دیابت دارید یا اضافه‌وزن دارید، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در شما بیشتر است. عدم فعالیت بدنی، نژاد، و برخی مشکلات سلامتی مانند فشارخون بالا نیز بر شانس ابتلا به دیابت نوع 2 تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید
روش نگهداری آجیل در منزل

چرا آجیل برای دیابت مفید است؟

توصیه می‌شود برای حفظ سلامتی روزانه یک‌مشت آجیل مصرف کنید.

اما اگر دیابتی هستید، مصرف انواع آجیل ممکن است ایده خوبی برای شما نباشد. مهم است که با هوشیاری غذا بخورید تا سطح قند خون شما در کنترل باقی بماند. برخی از آجیل‌ها برای افرادی که از دیابت رنج می‌برند بهتر از بقیه هستند. همان‌طور که می‌دانید یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به مدیریت سطح قند خون و کاهش خطر عوارض کمک کند. آجیل یکی از چندین خوراکی است که انجمن دیابت آمریکا آن را برای افراد مبتلا به این بیماری مفید فهرست کرده است.

پیشنهادی: برای بازدید از آجیل سازمانی و راهنمای خرید آن کلیک کنید.

آجیل حاوی سطوح بالایی از چربی های مفید است

چربی‌های غیراشباع موجود در آجیل طیف وسیعی از عملکردهای مهم مانند حمایت از رشد سلولی و محافظت از اندام‌ها را انجام می‌دهند. همچنین، آجیل سرشار از پروتئین است که یک ماده مغذی ضروری است و حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است. سایر مواد مغذی که برای سلامت جسمانی مهم هستند، عبارت‌اند از:

  • فیبر
  • ویتامین‌ها مانند ویتامین E
  • فولات
  • تیامین
  • مواد معدنی مانند منیزیم و پتاسیم
  • کاروتنوئیدها
  • آنتی‌اکسیدان‌ها
  • فیتواسترول‌ها
فواید آجیل برای دیابت
آجیل

بااین‌حال، همه آجیل‌ها برای افراد مبتلا به دیابت مفید نیستند. به‌عنوان‌مثال، مهم است که از آجیل شور خودداری کنید. زیرا نمک ممکن است باعث افزایش مشکلات افراد مبتلا به دیابت شود. در زیر بهترین آجیل‌ها برای افراد مبتلا به دیابت آمده است:

بادام و نقش آن برای دیابت

بادام برای افراد مبتلا به این بیماری فواید زیادی دارد. مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داد که گنجاندن بادام در رژیم غذایی شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 به مدت 12 هفته تأثیر مثبتی بر قند خون داشته و خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

در مطالعه‌ای جدیدتر در سال 2017، به بررسی تأثیر مصرف روزانه بادام طی 24 هفته در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 پرداخت. طی این مطالعه دریافتند که گنجاندن بادام در رژیم غذایی به کنترل سطح قند خون و کاهش خطر بیماری قلبی کمک می‌کند.

بادام و نقش آن برای دیابت
بادام ها و دیابت

بادام سطح کلسترول بد (LDL)  را در بدن کاهش می‌دهد که می‌تواند شریان‌ها را مسدود کند و همچنین مصرف بادام‌ها در یک رژیم غذایی متعادل، مقدار کلسترول خوب (HDL) را افزایش می‌دهند که این خود به حذف کلسترول LDL از شریان‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین باتوجه‌به موارد گفته شده این بخشی از دلایل فواید بادام و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی توسط مصرف بادام‌ است.

بیشتر بخوانید
همه چیز در مورد کره بادام زمینی

فواید مصرف گردو برای دیابت

گردو نیز یکی از بهترین آجیل‌های پرطرف‌دار یست که برای مصرف افراد دیابتی توصیه شده است. باتوجه‌به اینکه گردو آجیلی پرکالری است. اما بااین‌حال مطالعه پیرامون این آجیل نشان داده که گردو تأثیر زیادی بر وزن یا ترکیب بدنی ندارد.

طی این مطالعه، محققان به 112 شرکت‌کننده در معرض خطر دیابت، رژیم غذایی کم‌کالری یا رژیم غذایی غنی از گردو را به مدت 6 ماه اختصاص دادند. آنها دریافتند که رژیم غذایی غنی شده با گردو قادر است نسبت کلسترول HDL به LDL را بدون تأثیر منفی بر ترکیب بدن بهبود بخشد.

فواید مصرف گردو برای دیابت
دیابت و مصرف گردو

در یک مطالعه دیگر که در سال 2018 صورت‌گرفته است، محققان ارتباط بین مصرف گردو و خطر ابتلا به دیابت را در 34121 نفر بررسی کردند. آنها دریافتند افرادی که در 24 ساعت گذشته گردو مصرف کرده بودند، در مقایسه با افرادی که در این دوره آجیل نخورده بودند، نصف بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بودند.

نقش مصرف بادام‌زمینی در بیماری دیابت

بادام‌زمینی منبع خوبی از پروتئین و فیبرهاست. این آجیل نیز می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند و ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهند.

یک مطالعه در سال 2013 به تأثیر بادام‌زمینی بر رژیم غذایی زنان چاق که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بودند، پرداخت. محققان دریافتند که افزودن بادام‌زمینی به غلات به کنترل سطح قند خون و اشتها در شرکت‌کنندگان کمک می‌کند. این می‌تواند به کاهش وزن کمک کند که تأثیر قابل‌توجهی بر خطر دیابت دارد.

فواید مصرف پسته برای بیماری دیابت

یکی دیگر از بهترین آجیل‌ها برای افراد دیابتی پسته است. (انواع پسته در ایران و جهان و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر). آجیل و مغز پسته نسبتاً پرانرژی است. اما حاوی مقادیر سالم فیبر و چربی‌های مفید هستند.

به‌عنوان بخشی از یک مطالعه در سال 2015 محققان به شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 طی 4 هفته رژیم غذایی غنی شده با پسته یا رژیم غذایی منظم دادند.

فواید مصرف پسته برای بیماران دیابتی
پسته و نقش آن در دیابت

آنها دریافتند که نسبت کلسترول HDL به LDL در گروه پسته در مقایسه با گروه رژیم غذایی معمولی به طور قابل‌توجهی بهتر بود. افرادی که از رژیم پسته استفاده می‌کردند، سطح تری گلیسیرید پایین‌تری داشتند که نشان‌دهنده سلامت قلب بهتر است. پیشنهاد می‌کنم برای آگاهی از جزئیات کامل خواص بی‌نظیر پسته برای سلامتی بدن، مقاله جداگانه‌ای که در همین سایت پیش‌تر انتشاریافته را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید
آجیل ها چند نوع هستند و چه خواصی دارند؟

تاثیرات بادام‌هندی بر روی دیابت

بادام‌هندی نیز مانند گردو و بادام‌های دیگر، می‌تواند با کاهش نسبت کلسترول HDL به LDL خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

در یک مطالعه در سال 2018، محققان به 300 شرکت‌کننده مبتلا به دیابت نوع 2 رژیم غذایی غنی شده با بادام‌هندی یا رژیم غذایی دیابت معمولی دادند. افرادی که از رژیم غذایی غنی شده با بادام‌هندی استفاده می‌کردند. پس از 12 هفته فشارخون پایین‌تری داشتند و سطح کلسترول HDL بالاتری داشتند؛ بنابراین بادام‌هندی نیز هیچ تأثیر منفی بر سطح گلوکز خون یا وزن ندارد. در یک مقاله جداگانه اختصاصاً در مورد مهم‌ترین فواید مصرف روزانه بادام‌هندی توضیح داده‌ایم.

تاثیرات بادام‌هندی بر روی دیابت
بادام هندی و تاثیرات آن بر افراد دیابتی

سخن آخر

به‌عنوان یک نوع غذای متنوع، آجیل را می‌توان به‌راحتی در یک رژیم غذایی سالم گنجاند. آجیل‌ها می‌توانند منبع خوبی از پروتئین و چربی‌های مفید برای افراد مبتلا به دیابت باشند. برای جلوگیری از دریافت کالری بیش از حد، اندازه وعده را یک‌مشت کوچک یا یک‌چهارم فنجان در نظر بگیرید. شما برای تنوع از آجیل‌ها می‌توانید یک میان‌وعده ساده درست کنید. اکثر آجیل‌ها برای خوردن خام بی‌خطرند و در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی از جمله فروشگاه آجیل و خشکبار روغنی انواع مغزها و آجیل‌ها با بالاترین کیفیت، هم به‌صورت خام و هم شور و بوداده موجود هستند. اما فراموش نکنید که افراد مبتلا به دیابت و فشار باید از انواع نمکی اجتناب کنند.

zahrarezayi
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *