بهترین آجیل برای دیابت چیست؟و چرا

بهترین آجیل برای دیابت چیست؟

همانطور که میدانید سبک زندگی تأثیر قابل توجهی بر دیابت نوع 2 دارد. و رژیم غذایی نقش اصلی این سبک زندگی را ایفا می کند. آجیل منبع خوبی از تغذیه است و طیف وسیعی از فواید سلامتی را به همراه دارد، با این حال، برخی از آجیل ها برای افراد مبتلا به دیابت بهتر از سایرین هستند. در این مقاله از سایت آجیل و خشکبار روغنی، توضیح می‌دهیم که چرا آجیل می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد و پنج مورد از بهترین آجیل‌ها را برای گنجاندن در یک رژیم غذایی سالم بررسی می‌کنیم.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • چرا آجیل برای دیابت مفید است؟
 • فواید آجیل برای بیماران دیابتی
 • بهترین آجیل برای مبتلایان به دیابت
 • آجیل های دیابتی و میزان مصرف آن

nuts for diabetes

دیابت چیست؟

دیابت بیماری است که زمانی رخ می دهد که گلوکز خون شما که قند خون نیز نامیده می شود، بسیار بالا باشد. در واقع گلوکز خون منبع اصلی انرژی شماست و از غذایی که می خورید به دست می آید.

شما غذایی را برای انرژی گرفتن از آن میخورید، انسولی ، هورمونیست که توسط لوزالمعده ساخته می‌شود، این هورمون به گلوکز غذا کمک می‌کند که به سلول‌های شما برسد و برای انرژی استفاده شود.

بهترین آجیل برای دیابت

تا اینجای بحث و فرایند هضم و جذب غذا برای تامین انرژی را متوجه شدید، اما گاهی اوقات بدن شما انسولین کافی یا هیچ انسولینی تولید نمی کند یا به خوبی از انسولین استفاده نمی کند. پس گلوکز در خون شما باقی می ماند و به سلول های شما نمی رسد.

با گذشت زمان، داشتن بیش از حد گلوکز در خون می تواند باعث مشکلات سلامتی و بیماری دیابت شود. اگرچه دیابت هیچ درمانی ندارد، اما شما می توانید برای مدیریت دیابت و حفظ سلامت خود اقداماتی انجام دهید.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند؟

ما در مورد دیابت نوع یک که وابسته به انسولین است صبحت نمیکنیم، در واقع چیزی که برای ما مهم است دیابت نوع دو که شایع ترین نوع دیابت است. اگر 45 سال یا بیشتر دارید، سابقه خانوادگی دیابت دارید یا اضافه وزن دارید، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2  در شما بیشتر است. عدم فعالیت بدنی، نژاد، و برخی مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا نیز بر شانس ابتلا به دیابت نوع 2 تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید
خواص بادام برای کودکان

چرا آجیل برای دیابت مفید است؟

آجیل ها منابع خوبی از مواد مغذی هستند، زیرا سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، کلسیم و اسیدهای چرب غیر اشباع هستند.  توصیه می شود برای حفظ سلامتی روزانه یک مشت آجیل مصرف کنید.

اما اگر دیابتی هستید، مصرف انواع آجیل ممکن است ایده خوبی برای شما نباشد. مهم است که با هوشیاری غذا بخورید تا سطح قند خون شما در کنترل باقی بماند. برخی از آجیل‌ها برای افرادی که از دیابت رنج می‌برند بهتر از بقیه هستند. همانطور که میدانید یک رژیم غذایی سالم می تواند به مدیریت سطح قند خون و کاهش خطر عوارض کمک کند. آجیل یکی از چندین خوراکی است که انجمن دیابت آمریکا آن را برای افراد مبتلا به این بیماری مفید فهرست کرده است.

آجیل حاوی سطوح بالایی از چربی های مفید است

چربی های غیراشباع موجود در آجیل طیف وسیعی از عملکردهای مهم مانند حمایت از رشد سلولی و محافظت از اندام ها را انجام می دهند. همچنین، آجیل سرشار از پروتئین است که یک ماده مغذی ضروری است و حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است. سایر مواد مغذی که برای سلامت جسمانی مهم هستند، عبارتند از:

 • فیبر
 • ویتامین ها مانند ویتامین E
 • فولات
 • تیامین
 • مواد معدنی مانند منیزیم و پتاسیم
 • کاروتنوئیدها
 • آنتی اکسیدان ها
 • فیتواسترول ها
آجیل و دیابت
آجیل

با این حال، همه آجیل ها برای افراد مبتلا به دیابت مفید نیستند. به عنوان مثال، مهم است که از آجیل شور خودداری کنید. زیرا نمک ممکن است باعث افزایش مشکلات افراد مبتلا به دیابت شود. در زیر بهترین آجیل ها برای افراد مبتلا به دیابت آمده است:

بادام ها و نقش آن در دیابت

بادام برای افراد مبتلا به این بیماری فواید زیادی دارد. مطالعه ای در سال 2011 نشان داد که گنجاندن بادام در رژیم غذایی شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 به مدت 12 هفته تأثیر مثبتی بر قند خون داشته و خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.

در مطالعه ای جدید تر در سال 2017، به بررسی تأثیر مصرف روزانه بادام طی 24 هفته در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 پرداخت. طی این مطالعه دریافتند که گنجاندن بادام در رژیم غذایی به کنترل سطح قند خون و کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند.

بادام ها و نقش آن در دیابت
بادام ها و دیابت

بادام سطح کلسترول  بد (LDL)  را در بدن کاهش می دهد که می تواند شریان ها را مسدود کند. و همچنین مصرف بادام ها در یک رژیم غذایی متعادل ، مقدار کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهند که این خود به حذف کلسترول LDL از شریان ها کمک می کند. بنابرای با توجه به موارد گفته شده این بخشی از دلایل فواید بادام و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی توسط مصرف بادام ها است.

بیشتر بخوانید
آجیل سازمانی و راهنمای خرید آن

پیشنهاد مطالعه:خواص بادام برای کودکان

دیابت و مصرف گردو

گردو نیز یکی از بهترین آجیل های پر طرفداریست که برای مصرف افراد دیابتی توصیه شده است. با توجه به اینکه گردو آجیلی پر کالرست. اما با این حال مطالعت پیرامون این آجیل نشان داده که گردو تاثیر زیادی بر وزن یا ترکیب بدنی ندارد.

طی این مطالعه، محققان به 112 شرکت کننده در معرض خطر دیابت، رژیم غذایی کم کالری یا رژیم غذایی غنی از گردو را به مدت 6 ماه اختصاص دادند. آنها دریافتند که رژیم غذایی غنی شده با گردو قادر است نسبت کلسترول HDL به LDL را بدون تأثیر منفی بر ترکیب بدن بهبود بخشد.

دیابت و مصرف گردو
دیابت و مصرف گردو

و در یک مطالعه دیگر که در سال 2018 صورت گرفته است، محققان ارتباط بین مصرف گردو و خطر ابتلا به دیابت را در 34121 نفر بررسی کردند. آنها دریافتند افرادی که در 24 ساعت گذشته گردو مصرف کرده بودند، در مقایسه با افرادی که در این دوره آجیل نخورده بودند، نصف بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بودند.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: چگونه از مغز گردو نگهداری کنیم تا سالم بماند

نقش مصرف بادام زمینی در بیماری دیابت

بادام زمینی منبع خوبی از پروتئین و فیبراست . این آجیل نیز می توانند به کاهش وزن کمک کنند و ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهند.

یک مطالعه در سال 2013 به تأثیر بادام زمینی بر رژیم غذایی زنان چاق که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بودند، پرداخت. محققان دریافتند که افزودن بادام زمینی به غلات به کنترل سطح قند خون و اشتها در شرکت کنندگان کمک می کند. این می تواند به کاهش وزن کمک کند، که تاثیر قابل توجهی بر خطر دیابت دارد.

پیشنهاد مطالعه: همه چیز در مورد بادام زمینی

پسته آجیل مناسب افراد دیابتی

یکی دیگر از بهترین آجیل ها برای افراد دیابتی پسته است. ( انواع انواع پسته در ایران و جهان و تفاوت های آن ها با یکدیگر ). آجیل و مغز پسته نسبتاً پر انرژی است. اما حاوی مقادیر سالم فیبر و چربی های مفید هستند.

بیشتر بخوانید
بسته کادویی شب یلدا آن شامل چه چیزهایی است؟

به عنوان بخشی از یک مطالعه در سال 2015 محققان به شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 طی 4 هفته رژیم غذایی غنی شده با پسته یا رژیم غذایی منظم دادند.

پسته آجیل مناسب افراد دیابتی
پسته و نقش آن در دیابت

آنها دریافتند که نسبت کلسترول HDL به LDL در گروه پسته در مقایسه با گروه رژیم غذایی معمولی به طور قابل توجهی بهتر بود. افرادی که از رژیم پسته استفاده می کردند، سطح تری گلیسیرید پایین تری داشتند که نشان دهنده سلامت قلب بهتر است. پیشنهاد میکنم برای آگاهی از جزئیات کامل خواص بی نظیر پسته برای سلامتی بدن ، مقاله جداگانه ای که در همین سایت پیش تر انتشار یافته را مطالعه کنید.

بادام هندی و تاثیرات آن بر افراد دیابتی

بادام هندی نیز مانند گردو و بادام های دیگر، میتواند با کاهش نسبت کلسترول HDL به LDL خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.

در یک مطالعه در سال 2018، محققان به 300 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع 2 رژیم غذایی غنی شده با بادام هندی یا رژیم غذایی دیابت معمولی دادند. افرادی که از رژیم غذایی غنی شده با بادام هندی استفاده می کردند. پس از 12 هفته فشار خون پایین تری داشتند. و سطح کلسترول HDL بالاتری داشتند. بنابراین بادام هندی نیز هیچ تاثیر منفی بر سطح گلوکز خون یا وزن ندارد. در یک مقاله جداگانه اختصاصا در مورد مهمترین فواید مصرف روزانه بادام هندی توضیح داده ایم.

بادام هندی و افراد دیابتی
بادام هندی و تاثیرات آن بر افراد دیابتی

سخن آخر:

به عنوان یک نوع غذای متنوع، آجیل را می توان به راحتی در یک رژیم غذایی سالم گنجاند. آجیل ها می توانند منبع خوبی از پروتئین و چربی های مفید برای افراد مبتلا به دیابت باشند. برای جلوگیری از دریافت کالری بیش از حد، اندازه وعده را یک مشت کوچک یا یک چهارم فنجان در نظر بگیرید. شما برای تنوع از آجیل ها می توانید یک میان وعده ساده درست کنید. اکثر آجیل ها برای خوردن خام بی خطرند و در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی از جمله فروشگاه آجیل و خشکبار روغنی انواع مغز ها و آجیل ها با بالاترین کیفیت ، هم به صورت خام و هم شور و بوداده موجود هستند. اما فراموش نکنید که افراد مبتلا به دیابت و فشار باید از انواع نمکی اجتناب کنند.

zahrarezayi
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.