عوارض و مضرات جدی خرما

عوارض و مضرات خرما

شاید این سوالات برای شما هم پیش بیاییدکه، چطور ممکن است؟ عوارض و مضرات جدی خرما ؟ چگونه این میوه ساده و لذیذ می تواند تهدیدی برای ما باشد. بله درست است خرما، خرما هم میتواند مشکل ساز باشد. پس در این مطلب از سایت آجیل و خشکبار روغنی با ما همراه باشید که از عوارض و مضرات جدی خرما برایتان بگوییم.

عوارض مصرف خرما

مشکلات گوارشی و شکمی

خرما میتواند منجر به مشکلات شکمی شود. اما خرما به خودی و خود باعث مشکلات شکمی نمیشود مگر اینکه به آن سولفات اضافه شود، که این درحال حاضر بسیار رایج است. سولفات یک ترکیب شیمیایی  برای نگهداری و از بین بردن باکتری های مضر  خرمای خشک شده است. افرادی که به سولفات حساسیت دارند میتوانند به درد های شکمی، نفخ و اسهال مبتلا شوند.

مضرات خرما -مشکلات گوارشی و شکمی
Date

خرما سرشار از فیبر است که در کمال تعجب می تواند در این مورد اثر معکوس داشته باشد. اگر تا به حال به اندازه کافی فیبر دریافت نکرده باشد. وقتی که تعداد زیادی خرما میخورید به طور ناگهانی میزان دریافت در بدنتان به حد زیادی بالا می رود. و این افزایش ناگهانی میتواند منجر به مشکلات شکمی مانند یبوست و نفخ شود. و با وجود اینکه تحقیقات کمی انجام شده است ولی بر اساس گزارش ها در موارد بخصوصی خرما میتواند باعث بدتر شدن اسهال شود.

بروز جوش و تحریکات پوستی

میوه‌های خشک مانند خرما می‌تواند باعث بروز جوش و تحریک پوست شوند که مانند مورد قبلی، دلیل اصلی بروز آن سولفیت است. خرما میتواند موجب تحریک و خارش پوست شود، جوش های پوستی می توانند به دلیل کپک های روی میوه های خشک که خرما نیز جز آنهاست ایجاد شوند.

حمله آسمی با مصرف خرما

یک دیگر از مضرات خرما حمله آسمی میباشد. باید بگوییم که خرما میتواند موجب حملات آسم شود. از آنجا که خرما میتواند منجر به حساسیت شود و حساسیت نیز توانایی ایجاد آسم را دارد بهتر است کسانی که در معرض ابتلا به آسم قرار دارند بیشتر مراقب باشند. در حقیقت 80 درصد از افرادی که مبتلا به آسم هستند به موادی که در هوا جابه جا میشود مانند کپک های که روی میوه های خشکی از جمله خرما وجود دارد، حساسیت دارند.

بیشتر بخوانید
آجیل های خون ساز کدام ها هستند؟

خرما میتواند باعث افزایش وزن شود

مصرف خرما میتواند باعث افزایش وزن شود. اگرچه خرما سرشار از فیبر است ولی دارای میزان بالایی از کالری و انرژی نیز می باشد و میتواند منجر به افزایش وزن بی سابقه ای شود. هر گرم از خرما 8/2 گرم کالری دارد و به این معناست که جزو غذاهایی با میزان انرژی متوسط به حساب می آید و میتواند باعث افزایش وزن شود.

عوارض خرما- افزایش وزن
عوارض خرما- افزایش وزن

 ایجاد هایپرکالمی با مصرف خرما

خرما میتواند باعث افزایش سطح پتاسیم در خون شود هایپرکالمی شرایطی است که باعث افزایش بیش از حد پتاسیم در خون می شود. خرما سرشار از پتاسیم است و استفاده بیش از حد از آن میتواند باعث بروز این شرایط شود. پس اگر میزان پتاسیم خون شما بالاست از خوردن خرما اجتناب کنید. میزان ایده آل پتاسیم خون چیزی در حدود 6/3 تا 2/5 میلی گرم در لیتر است. میزان پتاسیم خون بالاتر از7  میتواند خطرناک شود و احتیاج به مداخله ی دارویی سریع دارد.

خطرات روکش مومی خرما

روکش مومی روی خرما میتواند خطرناک شود. مانند سایر میوه های دیگر مثل سیب، خرما نیز با روکش مومی عرضه می شود. به دلیل اینکه میوه ها ظاهر بهتر و درخشان تری داشته باشند با موم روکش می شوند تا برای مدت زمان طولانی تری تازه بمانند. درخشندگی خرما معمولا به دلیل روکش نفتی یا اسپری شیمیایی است که هر دوی اینا میتواند در دراز مدت باعث مشکلات شدید گوارشی شود.

مشکلات گوارشی خرما برای کودکان

خرما می تواند برای کودکان ناسالم باشد، خرما برای بچه ها خیلی غلیظ و ضخیم است. جویدن خرما برای آنها سخت است و از آنجایی که روده های آنها در حال تکامل است هضم آنها می تواند مشکل باشد. که این میتواند مشکلاتی را ایجاد کند. در حقیقت خرما میتواند نای کودکان را ببند و آنها را خفه کند. بنابراین خیلی مراقب باشید. حداقل تا زمانی که بزرگ شوند خرما را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

پیشنهاد مطالعه: خواص بادام برای کودکان

عوارض خرما- مشکلات گوارشی خرما برای کودکان
عوارض خرما- مشکلات گوارشی خرما برای کودکان

عدم تحمل فروکتوز در خرما

خرما میتواند باعث تحمل فروکتوز شود شیرینی طبیعی خرما ( حداقل بخشی از آن) به دلیل فروکتوز موجود در خرماست، بعضی از افراد با هضم فروکتوز مشکل دارند که باعث ایجاد شرایطی به نام عدم تحمل فروکتوز می شود. شکر به طور کامل جذب نمی شود که باعث می شود به صورت کامل از سیستم گوارش شما عبور کند.( زیرا بدن شما قادر نیست ترکیبات آن را بشکند. ) این مشکل همچنین می تواند منجر به نفخ و دردهای شکمی نیز بشود زیرا شکر با باکتری های طبیعی موجود در روده واکنش نشان می دهد.

بیشتر بخوانید
آجیل ماکادمیا برای چه چیزهایی مفید است؟

عوارض جانبی خرما بر روی میزان قند خون و سلامت دندان

این طور به نظر میرسد که خرما درست به دلیل طعم شیرینش بر روی میزان قند خون تاثیر میگذارد. اما تحقیقات ویژه نشان می دهد که بر خلاف تصور، خرما میزان قند خون را کاهش میدهد، و به درمان دیابت نیز کمک کند.  این احتمالا به این دلیل است که خرما حاوی قند طبیعی است و میزان گلیسمی آن پایین است. بنابراین نمیتواند تهدیدی باشد. اما تحقیقات محکمی در مورد تاثیر خرما بر روی سلامت یا عدم سلامت دندان وجود ندارد. اگر چه بهتر است در این مورد پزشک یا دندان پزشک خود مشورت کنید.

عوارض خرما در بارداری

قبلا در مقاله خواص خرما اشاره کردیم که در زمان بارداری یا شیردهی خرما انتخاب خوبست. خوردن خرما حداقل چهار هفته قبل از زایمان باعث  زایمان راحتر می شود. ولی مراقب باشید که بیشتر از حد مجاز خرما مصرف نکنید، زیرا ما در مورد عوارض مصرف زیاد خرما در دوران بارداری، اطلاعات یا تحقیقات جامعی نداریم.

عوارض خرما در بارداری
عوارض خرما در بارداری

میزان مصرف خرما

بهترین میزان مصرف خرما در طول شبانه روز 2 یا 3 عدد از ان است. خرما بهترین گزینه برای استفاده به همراه چای است اما اگر شما عادت به نوشیدن زیاد چای دارید. دقت داشته باشید که همراه با نوشیدن هر یک فنجان چای یک عدد خرما میل نکنید. چراکه ممکن است باعث مصرف بی رویه و اثرات سوء آن شود.

نکات بهداشتی در مورد استفاده از خرما

میوه خرما چهار مرحله ی رسیدن دارد. در این مراحل تغییرهایی در رنگ، بافت، مزه و اندازه و ترکیب های شیمیای آن رخ میدهد. خرما در ابتدا میوه ای سبزرنگ، سفت و سرشار از آب و تانن است. طعم تلخ و گسی دارد. به مرور زمان رطوبت این میوه کمتر و میزان قند های آن بیشتر می شود تا در نهایت به خرمایی کاملا رسیده تبدیل شود.

با توجه به اینکه خرما حاوی کربوهیدرات و مواد قندی زیادی است محیط مناسبی برای رشد میکروارگانسیم ها به خصوص مخمر ها محسوب می شود. بنابراین توصیه ما به نگهداری خرما های نرم و تازه در یخچال است. سرمای محیط داخلی یخچال باعث کاهش رشد میکروارگانسم ها و همچین فعالیت های آنزیم ها میشود.

بیشتر بخوانید
خواص زرشک چیست و چرا به میوه طول عمر شهرت دارد؟

خرما را در یخچال نگهداری کنید

به طور کلی خرما را میتوان حدود 8 ماه داخل یخچال نگهداری کرد اما نگهداری خرماهای خشک، بیرون از یخچال و در ظرف های درب بسته اشکال ندارد. خرمای خشک تا یک سال قابلیت نگهداری در یخچال را دارد.

از نظر بهداشت شستن خرما قبل از مصرف مانند هر میوه ی دیگری ضروریست. انواع میکروارگانسم ها و آلودگی ها در نخلستان ها وجود دارد. با توجه به پدیده گردو غباری که در چند سال اخیر در مناطق غرب و جنوب غرب کشور مشکلات فراوانی ایجاد کرده؛ شستن خرما قبل از مصرف پیش از پیش ضروری شده است. بنابراین توصیه می شود خرما را قبل از مصرف کاملا بشویید ولی نیازی به جدا کردن پوست آن نیست.

نگهداری خرما
نگهداری خرما

همانطور که گفتیم خرما سرشار از کربوهیدرات و مواد قندی است و در صورتی که شرایط رشد میکروارگانسیم ها فراهم شود خرما های نرم که دارای رطوبت بیشتری نسبت به انواع خشکشان هستند به سرعت تخمیر می شوند و طعم و بوی ترشیدگی می گردند.

هوای نسبتا گرم و مرطوب و حضور اکسیژن برای رشد میکروارگانسم ها و عمل تخمیر ضرورست. و اگر خرما در دمای پایین مثل یخچال در ظروف درب بسته نگهداری شود قابلیت نگهدارییش بالاتر میرود.

شکرک زدن تشکیل کریستال یا بلور های قندی است. این مشکل بیشتر در انواع تر مثل خرمای مظافتی و کبکاب و رسیده اتفاق می افتد. که در اثر نگهداری خرما در شرایط نا مساعد است.

اگر خرما در یخچال نگهداری شود احتمال بروز این پدیده کمتر خواهد بود. به هر حال شکرک فساد تلقی نمی شود؛ شکرک فقط با ایجاد تغییراتی در بافت و ظاهر خرما کیفیت آن را از نظر مصرف کننده پایین می آورد.

عوارض و مضرات خرما
خرما

سخن آخر

اما مطالبی که به شما گفتیم به این معنی نیست که از خرما پرهیز کنید، عوارض جانبی خرما زمانی اتفاق می افتد که شما بیش از حد به خرما علاقه داشته باشید و خیلی زیاد مثلا بیشتر از 5 تا 6 خرما در روز بخورید. بنابراین مصرف خرما را تحت کنترل داشته باشید و از میوه های دیگر نیز استفاده کند. گفتنیست خرما ارزش غذایی بالایی داشته و حاوی پروتئین، کربوهیدرات و انواع ویتامین های سی، کا و ای، ب و منزیم ، پتاسیم و روی و دیگر مواد معدنیست. در مقاله ای جداگانه با جزئیات به بررسی خواص خرما بر سلامتی پرداختیم برای آگاهی از فواید بی نظیر خرما بر سلامتی میتوانید این مقاله را مطالعه نمایید.

zahrarezayi
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *